Piec koza

Wolno stojące piece kominkowe zwane potocznie kozami mają wszystkie walory zamkniętych kominków, można je montować również tam gdzie na kominek jest za mało miejsca. Kozy nie tylko grzeją w zimowe wieczory ale i zdobią mieszkanie. Mają urozmaicone wzornictwo, łatwą instalację i doskonałe walory grzewcze. Piec kominkowy nie wymaga żadnej obudowy, jest w nią fabrycznie wyposażony. Wystarczy go tylko ustawić w pomieszczeniu i podłączyć do komina i można rozpalić w nim ogień. Koszt instalacji kozy w porównaniu do zamontowania najprostszego kominka jest znacznie niższy. Łatwo można go odłączyć od komina i zainstalować ponownie w innym pomieszczeniu.

Budowa pieca kominowego

Piec kominkowy wykonany jest z materiału, który jest odporny na długotrwałe oddziaływanie ognia. Najczęściej do konstrukcji używa się stali i żeliwa. Odlewanie elementów z żeliwa umożliwia wykonanie bardzo delikatnych kształtów. Piece zmontowane z takich elementów mają elegancki wygląd. Na zewnątrz powierzchnia jest często wykończona emalią w różnych kolorach. Dlatego piec można dopasowywać do innych elementów wystroju w pomieszczeniu. Bez względu na materiał użyty do konstrukcji kozy, jej palenisko może być dodatkowo wyłożone materiałem ognioodpornym. Najczęściej stosowane materiały to: szamot i wermikulit. Szamot utrzymuje ciepło oraz wermikulit pełni funkcję dodatkowego izolatora polepszającego proces spalania w palenisku.

Koza z szamotowym wnętrzem długo trzyma ciepło po wygaśnięciu. Dzięki zastosowaniu wermikulitu większość ciepła jest oddawania bezpośrednio z paleniska przez szybę.

Nowoczesne kozy mają przeszklone drzwiczki niekiedy podnoszone, dzięki którym widok ognia jest atrakcyjny jak w kominku z wkładem. Kozy stanowią ważne źródło ciepła w domu. W zależności od zastosowanych materiałów i konstrukcji piece kominkowe ogrzewają pomieszczenia na dwa różne sposoby: przez………, czyli promieniowanie cieplne lub konwekcję czyli ogrzewanie powietrza.

Czy kozy mogą ogrzać cały dom?

Koza – podobnie jak wkład kominkowy może mieć „płaszcz wodny”, dzięki któremu można podgrzewać wodę do instalacji centralnego ogrzewania lub wspomagać zasilanie budynku w ciepłą wodę użytkową. W ostatnich latach oferta pieców kominkowych wzbogaciła się nie tylko pod względem różnorodności wzornictwa ale i także walorów grzewczych. Dostępne są już piece kominowe na drewno, jak i pelet które przez system DGP lub układ c.o. mogą ogrzewać cały budynek.

Czym palic?

Większość pieców wolno stojących dostępnych dziś na rynku to urządzenia przygotowane do spalania drewna. Najlepsze jest drewno liściaste o niskiej wilgotności, maksymalnie 20%………..Można również stosować brykiety drzewne, ale ze względu na ich znacznie wyższą kaloryczność, należy ściśle przestrzegać zaleceń podanych w instrukcji pieca. Dostępne są też piece umożliwiające spalanie węgla kamiennego.

Jaką wybrać kozę?

Ważne przy wyborze pieca jest jego moc nominalna. Zbyt pochopna decyzja może spowodować, że w pomieszczeniu nigdy nie uda się osiągnąć odpowiedniej temperatury. Aby tego uniknąć, należy zdecydować się które pomieszczenia będą ogrzewane piecem, policzyć ich kubaturę, a następnie ustalić potrzebną moc pieca. Dla ułatwienia można przyjąć z 1 KW mocy ………pieca można ogrzać od 10 m2 do 12 m2. Jeżeli piec ma spełniać funkcję grzewczą, wart zwrócić uwagę na następujące parametry:

– Czas spalania prze jednorazowym uzupełnieniu opału. Pełny załadunek drewna przy zredukowanym dostępie powietrza spala się w nie krótszym czasie niż 8 godzin.

– Maksymalną długość ……, jakie można włożyć do komory paleniska.

– Sprawność, czyli stopień w jakim energia dostarczona w postaci drewna zostaje zamieniona w energię cieplną. W przypadku dobrych pieców powinna wynosić co najmniej 70%.

Wybrany piec kominkowy powinien spełniać wymagania normy PN – EN 13240 oraz być oznaczony europejskim znakiem bezpieczeństwa CE.

Komfort obsługi

W nowoczesnych kozach, moc pieca jest sterowana przez termostat, który sam reguluje przekrój wlotu powietrza do spalania w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Bardzo ważny jest sposób dokładania drewna do komory spalania. W większości pieców opał dokładany jest przez drzwiczki lub klapę w jego górnej płycie. Warto zwrócić uwagę na usuwanie popiołu. Najlepiej jest gdy piec ma oddzielny pojemnik.

Większość nowoczesnych kóz ma duże przeszklone drzwiczki, które mogą być otwarte podczas palenia. Niektóre kozy mają piekarnik do podgrzania i pieczenia potraw. Na wyższym poziomie są piece na pelet. Przy tych piecach pozostaje jednak konieczność ręcznego usuwania popiołu ale przy dobrej jakości peletów jego ilość jest znikoma.

Montaż pieca

Montaż pieca jest stosunkowo prosty z inną instalacją urządzeń grzewczych. Po przygotowaniu miejsca i ustawieniu kozy w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych należy wykonać podłączenie do komina. W tylnej części pieca znajduje się króciec wylotu spalin skierowany do góry lub do dołu. Połączenie między piecem a kominem wykonuje się z rur stalowych o średnicy odpowiadającej średnicy króćca na piecu. W nowoczesnych piecach na drewno jak i na pelety ma wylot powietrza umożliwiający podłączenie powietrza z zewnątrz. Warto powietrze z zewnątrz doprowadzić bezpośrednio do paleniska. W ten sposób można uniknąć problemów z paleniem i cofnięciu się dymu do pomieszczenia.

Pamiętajmy, żeby było bezpiecznie.

Gdy używamy kozy, nagrzewa się cały jej korpus. Warto zwrócić uwagę na miejsce gdzie będzie ustawiona. Najbliższe otoczenie musi być odpowiednio przygotowane. Musimy zabezpieczyć podłogę i ściany oraz strop. Piec najlepiej ustawić na podłożu, które zabezpieczy przed rozprzestrzenieniem się ognia. Musi ona mieć dużą powierzchnię wokół kozy i być zrobiony np. z kamienia, ceramiki. Natomiast meble i inne sprzęty powinny być odsunięte od pieca na odległość co najmniej 1 m.