Kolektor słoneczny
Istnieją sposoby, żeby darmową czystą energię wykorzystać do własnych celów. Najbardziej popularnymi urządzeniami, które oszczędzają energię są kolektory słoneczne. Kolektory nie tylko wykorzystują energię słoneczną ale są także ekologiczne dla tradycyjnych źródeł ciepła.
Mogą służyć dogrzewaniu domu jak i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. W naszym klimacie wykorzystanie instalacji solarnej jest popularne na przygotowanie ciepłej wody. Dzięki energii słonecznej pokryjemy około 60% rocznego zapotrzebowania na c.w.u., w ciągu lata do 90%. Jednak instalacja solarna nie jest w stanie spełnić samodzielnie żadnej z tych funkcji, w praktyce współpracuje z inną, opartą na konwencjonalnych źródłach energii. Kolektory słoneczne można wykorzystać do ogrzewania wody w basenie. Instaluje się je najczęściej na dachu, należy je ustawić pod kątem 25 – 40°.
Koszt zakupu kolektorów słonecznych jest wysoki, natomiast niski jest koszt eksploatacji. Mamy różne kolektory słoneczne:
– kolektory płaskie,
– kolektory rurowe,
– kolektory z rurkami cieplnymi,
– kolektory z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego.
Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na współczynnik absorpcji promieniowania słonecznego oraz kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik emisji, który określa ile ciepła traci kolektor, a ile go pochłania. Urządzenie solarne wpływa także na rodzaj warstwy absorbującej.
Do prawidłowego funkcjonowania instalacji solarnej potrzebny jest zasobnik solarny, w którym będzie się magazynowała ciepła woda. Najlepiej jeśli zasobnik będzie urządzeniem biwalentnym, czyli umożliwiającym podgrzewanie wody przez dwa źródła. Może to być np. kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Gdy kolektory podczas złej pogody nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepłą wodę.