Wirtualne spacery- co to jest?

Wirtualne spacery jest to przestrzeń stworzona na podstawie zdjęć. Umożliwia nam to na poruszanie się, odsłuchiwanie dźwięków oraz integrowanie się z obiektem. Pozwala nam odczuć, że jesteśmy w danym miejscu, będąc jednak gdzieś indziej. Odkrywamy każdy szczegół obiektu, poznajemy jego historię oraz podziwiamy jego realistyczność. Coraz częściej wirtualne spacery brane są pod uwagę, cieszą się coraz większym zaufaniem i korzysta z nich coraz więcej przedsiębiorców

Wirtualny spacer 360 stopni

Jest to jeden z popularniejszych rodzai spacerów wirtualnych. Powstał on na podstawie kilku zdjęć panoramicznych połączonych ze sobą. Zdjęcia inaczej nazywane też sferycznymi 360 umożliwiają odbiorcy na obejrzenie obiektu z każdej strony, rozglądając się w każdym kierunku. Mamy wtedy wrażenie jakbyśmy osobiście tam byli. Z początku nie były one super zaawansowane, jednakże z rozwojem technologii dzisiejsze spacery dają nam dużo możliwości. Możemy poruszać się w danej prezentacji za pomocą komputera, telefonu czy innych. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń czy przycisków. Umożliwia nam to na swobodne przemieszczanie się w inne punkty.

W niektórych programach możemy również zamieszczać dodatkowe udogodnienia takie jak: opisy, zdjęcia, efekty dźwiękowe. Czymś fajnym jest również to, że możemy np. w danej prezentacji, w której występuje ekran zamieścić kolejne obrazy/wideo.

Korzyści, jakie dają nam wirtualne spacery

 • Wyróżnienie się – w dzisiejszych czasach coraz ciężej wybić się ponad przeciętność, dlatego rozwiązaniem są spacery wirtualne. Coraz więcej firm z nich korzysta, ale nie na tyle, aby nie było to czymś nowym w naszej ofercie na chwilę obecną;
 • Zainteresowanie – zamieszczenie w swojej ofercie prezentacji wirtualnej danego obiektu wpływa na większą liczbę odwiedzających naszą stronę, przyczyniając się również do wzrostu nowych potencjalnych klientów;
 • Dostępność – nie musisz się już martwić, że nie uda się komuś na zapoznać z Twoją ofertą, dzięki wirtualnym spacerom wszyscy mają możliwość obejrzenia jej z każdej perspektywy, zapoznania się ze szczegółami;
 • Bezpieczeństwo – posiadając wirtualne spacery, unikamy potencjalnych zagrożeń;
 • Edukacja – jest to umożliwienie np. uczniom na wirtualne zwiedzanie obiektów za pomocą Internetu. Jest to szczególnie udogodnienie dla osób, które nie mają możliwości osobistego przechadzania się po terenie.

Wirtualne wycieczki

Jakie atuty posiada jeszcze wirtualny spacer?

Posiadając w swojej ofercie spacery wirtualne, wychodzimy na przód nowinkom technologicznym i chcemy unowocześnić swoją ofertę. To nie tylko połączenie ze sobą kilku zdjęć panoramicznych. Istnieją takie programy, które umożliwiają nam dodanie paru ciekawych elementów, które będą jeszcze bardziej zachęcać do odwiedzin na naszej strony. Zainwestowanie w lepszą prezentację pozwala czytelnikowi na odczucie, jakby był w danym miejscu. Dodatkowo ma on swobodę ruchu, może sam decydować, w którą stronę pójdzie, jaki obiekt chce przybliżyć. Odpowiednie podejście do tematu, stworzenie dobrej prezentacji umożliwia nam udostępnianie go na wielu stronach. Aby się wyróżniać, warto skorzystać z nich i chociażby dodać do niej takie funkcje jak:

 • Logo i znak firmowy;
 • Dodatkowe filmiki;
 • Zdjęcia wyróżniające szczegóły;
 • Opisy poszczególnych elementów;
 • Linki i inne odnośniki.

Kto może skorzystać z wirtualnych spacerów?

Tak naprawdę każda firma może posiadać na swojej stronie internetowej taką prezentację. Jednakże najczęściej spotkamy się tutaj z nimi w takich branżach jak:

 • Turystyka;
 • Gastronomia;
 • Muzea, galerie;
 • Urzędy, szkoły;
 • Nieruchomości.

Podsumowanie wirtualnych spacerów

Jest to technologia, która za pomocą dostępu do Internetu daje innym możliwości, których w inny sposób nie doświadczą. Mogą zapoznać się z obiektem, nie wychodząc z łóżka, nie muszą przemieszać się wiele kilometrów, aby coś zwiedzić. Wirtualne spacery mają wiele funkcji, nie tylko promują naszą działalność, reklamują ją czy są narzędziem marketingowym, ale również służą w celach edukacyjnych. Najważniejszym jednak atutem jest fakt, że mając możliwość obejrzenia przestrzeni wirtualnie, zdecydują się na przyjazd w dane miejsce.