Stropy na belkach stalowych

Stropy na belkach stalowych potocznie zwanymi stropami Kleina stosuje się je już tylko podczas remontów starych domów, zastępując nimi stropowe belki drewniane. Elementami tej konstrukcji są belki zwanymi popularnie tregrami.

Tregry opera się na ścianach nośnych w zaprojektowanym rozstawie. Przestrzeń między belkami wypełnia się prefabrykowanymi płytami żelbetonowymi. Można też wykonać cienką płytę monolityczną. Minusem tych stropów na belkach stalowych jest spowodowane………. Powstają rysy na sufitach oraz ciemne smugi wzdłuż belek.

Stropy gęstożebrowe

Nazwa tych stropów pochodzi od gęsto rozmieszczonych żeber. Odległość między nimi wynosi od 30 do 60 cm. Mają częściowo prefabrykowane belki, które układa się na ścianie, na warstwie rzadkiej zaprawy cementowej w taki sposób, aby opierały się na nich na głębokości co najmniej 8 – 12 cm. Inaczej obciążenie belek może spowodować kruszenie krawędzi ścian.

Ważne jest, żeby belki stropowe nie opierały się na ścianach działowych. Dlatego te ściany trzeba budować by kończyły się kilka centymetrów przed stropem. Pozostałą szczelinę wypełnia się na etapie tynkowania. Stropy gęstożebrowe najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych, do pomieszczeń o dowolnym kształcie. Są różne rodzaje stropów gęstożebrowych. Różną się one rodzajem belek oraz kształtem i materiałem pustaków wypełniających. Najpopularniejsze z nich to:

– Fert,

– Ceram,

– Porotherm,

– Teriva.

Do stropów gęstożebrowych zalicza się także, ale już rzadko stosowany strop Ackermana. Stropy typu Filigran również można je zaliczać do grupy stropów gęstożebrowych.

Stropy żelbetonowe

Podstawowe elementy konstrukcyjne domu to różnego rodzaju stropy. Stropy rozdzielają kondygnacje i usztywniają budynek. Muszą być wytrzymałe i sztywne by wytrzymać obciążenia oraz by się nie uginały i nie drgały. W projekcie domu zawsze znajduje się rozrysowany układ stropu. W projekcie również znajdują się wszelkie informacje o parametrach technicznych materiałów potrzebnych do wykonania zbrojenia głębokości oparcia na ścianach oraz rozmieszczeniu dodatkowych podpór montażowych.

W murowanych domach zazwyczaj robi się stropy żelebtonowe (czyli wylewane ba budowie). Jeśli zamawiamy projekt indywidulany możemy za pomocą inspektora nadzoru lub wykonawcy stanu surowego wybrać rodzaj stropu. Jednak przy zakupie projektowanego nie mamy wpływu na rodzaj stropu.

Kiedy trzeba i można zmienić rodzaj stropu

Wszystkie formalności związane ze zmianą stropu trzeba powierzyć osadzie z odpowiednimi uprawnieniami. Poprawki do dokumentacji przed rozpoczęciem budowy może wprowadzić tylko projektant. Natomiast w trakcie trwania budowy – kierownik budowy lub inspektor nadzoru. Wszystkie poprawki muszą być wpisane do dziennika budowy. Gwarancją naszego bezpieczeństwa jest poprawnie zaprojektowany i wykonany strop. Za to bierze odpowiedzialność projektant. Dlatego samemu nie wolno zmieniać parametrów rodzaju stropu. Żeby dokonać takiej zmiany trzeba mieć poważny powód. Może to być np. zmiana materiału do budowy ścian działowych lub podłogi czy też zmiana układu pomieszczeń na piętrze. Przy zmianie materiałów budowy ścian działowych lub podłogi może się okazać, że mocniejszy strop będzie potrzebny wtedy gdy zamiast zaprojektowanych działowych ścian lekkich na piętrze zdecydujemy się na ciężkie murowane. Przeciążenie stropu może też spowodować wykończenie podłogi na piętrze ciężkimi płytkami kamiennymi ogrzewania podłogowego lub nieuwzględnionego w projekcie kominka, który po obudowaniu jest ciężki.

Przy zmianie układu pomieszczeń na piętrze wiąże się to z przedstawieniem ścianek działowych, czyli ze zmianą rozmieszczenia obciążeń na stropie. Jeżeli chcemy zmienić układ ciężkich ścian murowanych, może się okazać, że zmiana rodzaju stropu, a przynajmniej jego wzmocnienie będzie niezbędne.

Rodzaje stropu i ceny

Na wysokość senny stropu, nie tylko ma wpływ rodzaj stropu, ale i materiał z jakiego będzie wykonany oraz czas wykonania prac. Najdroższy będzie strop w domu o skomplikowanym kształcie, gdzie trzeba będzie użyć różnych elementów. Najtańszy strop będzie w domu o prostokątnym kształcie, który przykrywa się typowymi elementami. Wiele też zależy jakiego zatrudnimy wykonawcę. Jeśli zatrudnimy dużą firmę i doświadczonych pracowników dysponującą …… systemowymi może okazać się dobrym wyborem strop monolityczny.

Jeśli strop ma układać firma, która nie szalunków, a niedaleko można nabyć takie materiały jak pustaki czy prefabrykowane belki może okazać się bardziej opłacalne wykonanie stropu gęstożebrowego. Do wykonania stropów, których montaż wymaga użycia dźwigu samochodowego ma sens wtedy gdy są układane na ścianach bezpośrednio po przywiezieniu na budowę. Jeśli dźwig zamówimy dwukrotnie do rozładunku o montażu to takie rozwiązanie zwiększy nasz koszt. Warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt elementów stropowych, ale też na koszt transportu.

Stropy monolityczne

Popularne stropy zwane wylewnymi to tak zwane stropy monolityczne. Są to płyty żelbetowe o grubości od 6 cm do 20 cm, wykonane na placu budowy. Zbrojenie i ich grubość dobiera projektant. Takie stropy polecane są do przykrywania pomieszczeń o niewielkich wymiarach, gdzie odległość między ścianami nośnymi wynosi od 2 do 5 m. jeżeli chcemy zrobić stropy wylewane o większych rozpiętościach, wtedy należy je wzmocnić żebrami. Takie stropy nazywamy płytowo – żebrowymi.

Wykonanie stropu monolitycznego – strop tego rodzaju wylewa się na pełnym odeskowaniu. Tradycyjnym sposobem z desek ułożonych na belkach i podpartych semplami z drewna lub sposobem systemowym wielokrotnego użytku zrobionym z gotowych elementów, to rozwiązanie jest mniej pracochłonne, wygodniejsze i tańsze. Deskowania wielokrotnego użytku można wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu budowlanego lub od większej firmy budowlanej. Świeżo wylany beton trzeba zabezpieczyć przed słońcem i wiatrem. Dlatego przykrywa się go folią lub zrasza wodą. Dalsze prace można prowadzić po czterech dniach od wylania betonu. Deskowanie usuwamy po 3 – 4 tygodniach.

Zbrojenie stropu – zbrojenie takiego stropu projektowane jest w zależności od rozpiętości, rodzaju i wielkości jego obciążenia. Pręty zbrojeniowe można ciąć i wyginać na budowie lub zamówić gotowe. Układa się je na deskowaniu na specjalnych podkładach.

Zalety stropu – strop monolityczny to konstrukcja bardzo dobrze wykorzystująca możliwość żelebtu. Strop jest masywny, dobrze izoluje akustycznie. Jego plusem jest stosunkowo niewielka cena oraz możliwość łatwego dopasowania do potrzeb. W domach ze stropem monolitycznym nie pojawiają się zarysowania na suficie, gdyż nie ma w nim belek. Stropy te mają gładki spód, który da się wykończyć cienką warstwą tynku.

Stropy prefabrykowane

Takie stropy układa się z płyt zbrojonych zastępujących jednocześnie deskowanie. Płyty zamawia się w zakładach betoniarskich według indywidulanego projektu. Stropy prefabrykowane mogą mieć gotowe wycięcia dla pionów instalacyjnych albo na schody. Stropy prefabrykowane są mniej sztywne niż monolityczne, ale robi się je szybciej i taniej. Jakość elementów prefabrykowanych jest lepsza niż tych wykonanych bezpośrednio na budowie. Ważną ich zaletą jest krótki czas montażu. Łatwe są też prace wykończeniowe, gdyż płyty są równe i gładkie. Jedynym minusem tych stropów jest konieczność wynajęcia dźwigu co wiąże się z dodatkowym kosztem. Pamiętajmy o tym podczas dokonywania wyboru, jaki strop będzie w efekcie końcowym tańszy.

Stropy drewniane

Stropy drewniane stosowane są w domach drewnianych, w murowanych tylko jako stropy poddasza. Stropy belkowe projektuje się do konkretnego domu. Elementami nośnymi są belki z litego drewna albo prefabrykowane z płyty OSB i drewna klejonego.

Stropy żebrowe robi się w szkieletowanych domach drewnianych. Elementami nośnymi są żebra ze smukłych bali. Stropy drewniane słabo izolują akustycznie, więc warto w nich zastosować podwójną izolację pomiędzy belkami z wełny mineralnej oraz w podłodze z miękkich płyt pilśniowych.