Inteligentna instalacja w domu

Instalacje inteligentne to system czujników, reagujących na zmiany zarówno wewnątrz domu jak i w jego otoczeniu, a jego instalacje są zintegrowane to znaczny, że jeżeli następuje jakakolwiek zmiana stanu w jednym systemie to pozostałe z nich są o tym powiadomione. Najważniejszą cechą instalacji inteligentnej jest więc wymiana informacji pomiędzy różnymi urządzeniami zainstalowanymi w budynku. Wzajemne powiązania poszczególnych czujników i urządzeń oraz sterujące ich współpracę programy można w każdej chwili zmienić lub dodać do systemu nowe elementy. Instalacją inteligentną można sterować za pomocą internetu, telefonu komórkowego, komputera oraz paneli dotykowych.

Instalację inteligentną warto zaplanować na etapie budowy przed tynkowaniem. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zakup wszystkich urządzeń to chociaż na etapie budowy powinniśmy budynek odpowiednio okablować. Są też systemy bezprzewodowe – radiowe te można wprowadzić bez kucia ścian w zamieszkałym domu , ale niestety są droższe.

Instalacja inteligentna umożliwia sterowanie nie tylko oświetleniem, roletami, alarmem, ale również ogrzewaniem i klimatyzacją. Zapewni nam nie tylko komfort życia, ale ogranicz rachunki związane z eksploatacją domu. Na rynku jest wiele systemów automatyki budynku. Każdy z nich ma określoną liczbę funkcji, ale i sporą grupę ograniczeń. W projekcie trzeba określić umiejscowienie, liczbę i rodzaj czujników temperatury, ruchu itp. oraz przycisków sterujących, silników, napędów, ściemniaczy czy siłowników. Trzeba je połączyć przewodami sygnałowymi i zapewnić odpowiednie zasilanie z instalacji elektrycznej.

Korzyści instalacji inteligentnej

Instalacja inteligentna to komfort w naszym życiu codziennym. Odciąży nas od ciągłego sprawdzania niedomkniętych okien czy drzwi. Zapewni nam odpowiednie klimat w domu. Gdy wrócimy o zmroku do domu rozświetli wjazd, otworzy bramę wjazdową i garażową. Przy wyjściu z domu użyty odpowiedni przycisk nada „rozkaz” zamknięcia drzwi, zasunięcia rolet antywłamaniowych, wyłączy oświetlenie, zawory wody i gazu, zamknie bramę oraz włączy alarm i symulację ….obecności.

Taka instalacja ty nie tylko komfort, ale także oszczędności np. podłączony kocioł grzewczy do takiej instalacji można go tak zaprogramować, aby nocą lub w czasie nieobecności utrzymywał taką temperaturę jaka była albo niższą o kilka stopni niż zwykle.

Inteligentna instalacja zadba również o to, by domownicy marnowali energii włączając klimatyzację gdy np. w mieszkaniu otwarte są okna.

Dzięki czujnikom zmierzchowym, automatyczny system podlewania uruchomi się po zmroku lub wczesnym rankiem i sam wyłączy się po określonym przez nas czasie. Można w ziemi umieścić czujniki wilgotności gruntu wtedy ogród będzie podlewany do momentu aż ziemia osiągnie wymagany poziom wilgotności.