Instalacja elektryczna
W każdym domu energia elektryczna jest niezbędna. Brak w domu energii elektrycznej to nie tylko problem z oświetleniem, ale i z brakiem wody bo nie dział zestaw hydroforowy, brak ogrzewania bo chociaż kocioł jest na gaz lub węgiel to jego osprzęt i pompa C.O. są zasilane elektrycznie oraz cały sprzęt elektroniczny nie będzie działał. Dlatego warto zadbać by instalacja elektryczna była bezawaryjna i bezpieczna oraz funkcjonalnie zaprojektowana by nie zabrakło w niej gniazd na urządzenia. Aby tak się stało konieczne jest podłączenie nieruchomości do sieci energetycznej. Podłączenie może odbyć się na dwa sposoby: przewody umieszcza się w ziemi lub na powietrznie. Drugie rozwiązanie łatwiej wykonać i jest tańsze, ale jest bardziej narażone na uszkodzenia np. przez łamiące się drzewa. Bezpieczne ale droższe jest przyłącze w ziemi. Domową instalację elektryczną z siecią łączy za pomocą złącza. Jest to skrzynka umieszczona najczęściej w linii ogrodzenia, do której prowadzi przyłącze. Może być ono wykonane jako budowlane lub docelowe.
Korzystanie ze złącza budowlanego wiąże się z wyższymi kosztami za energię elektryczną, dlatego warto od razu wykonać przyłącze o parametrach technicznych przyłącza docelowego. Na czas budowy korzystniejsze będzie zawarcie umowy na mniejszą moc i po zakończeniu prac, wystąpić o zwiększenie przedziału mocy.
Projekt instalacji i wykonanie
Instalacja elektryczna powinna być wykonana na podstawie projektu uprawnionego elektryka. Dobrze wykonana instalacja powinna odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Dlatego już na etapie projektowania instalacji elektrycznej warto przemyśleć kwestię aranżacji wnętrz.
Wykonanie instalacji elektrycznej powinno odbyć się przez elektryka z uprawnieniami wykonawczymi – zgodnie z projektem technicznym. Dobrze jest jeśli umówimy się na wykonanie instalacji zgodnie z konkretnym projektem płacąc za jego pełną realizacje. Jeśli wykonawca na uzasadnione uwagi do projektu, warto je rozważyć bo dopiero w istniejącym budynku widać, że zaproponowane na etapie projektowania rozwiązanie jest niepraktyczne.
Rodzaje przewodów i układanie
W domowych instalacjach stosuje się tylko przewody miedziane, aluminiowe tylko wtedy gdy przekrój żył przekracza 10mm2. Przekrój przewodów w obwodach to 2,5 mm2 do gniazd i 1,5 mm2 do oświetlenia. Do urządzeń dużej mocy stosuje się grubszych przewodów, taki wymóg powinien być podany w projekcie. Przewody w obwodach jednofazowych są trój-żyłowe i pięciożyłowe. W przypadku zastosowania dwu-klawiszowych łączników oświetleniowych od łącznika do lampy powinien być ułożony przewód czterożyłowy. Wszystkie przewody powinny być łączone w głębokich puszkach instalacyjnych oraz łączone z łącznikami, a nie przez skręcanie.
Przewody można układać na kilka sposobów:
– pod tynkiem w bruzdach ściennych,
– w tynku,
– wewnątrz ścian szkieletowych,
– w korytach, rurkach lub listwach.
Warto zrobić zdjęcie dokumentujące ich przekroje po ułożeniu wszystkich przewodów. Może się przydać w przyszłości podczas remontu.
Łączniki
Łączniki umieszcza się po tej samej stronie co klamka drzwi na wysokości 140 cm. Przy drzwiach dwuskrzydłowych, dobrze sprawdza się łącznik schodowy, którym można zapalać światło i gasić z dwóch miejsc. Dobrze sprawdzają się też w długich korytarzach i na schodach. Jeśli dodać do nich łączniki krzyżowe, to światło można zapalać i gasić z dowolnej liczby miejsc. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. przełączników bistabilnych montowanych w rozdzielnicy. W korytarzach, łazienkach lub w pobliżu schodów praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie łączników z diodą elektroluminescencyjną. Takie łączniki łatwo odnaleźć w ciemności. W łazienkach i pralniach stosuje się gniazda bryngoszczelne klasy IP44.