Dachy płaskie

W naszym kraju i panującym u nas klimacie najlepiej sprawdzają się dachy strome, ale nie ma żadnego problemu z zabudowanie trwałego i dobrego dachu płaskiego. Konstrukcja dachu płaskiego w Polsce musi być ochroniona odpowiednią izolacją termiczną i przeciwwilgociową ze względu na panujący u nas klimat. Inaczej nie przetrwałaby bez uszkodzeń, upałów, mrozów i deszczów.

Dach płaski – stropodach płaski

Taki dach pełni podwójna funkcję dachu i stropu, dlatego nazywany jest stropodachem. Budowany dach w sposób tradycyjny sprawiał kłopot użytkownikom. Budowano go w sposób następujący: na stropie układano izolację cieplną, a na niej przeciwwodną czyli papę. Obie te warstwy przylegały do siebie bez szczeliny wentylacyjnej. Stropodach niewentylowany nie jest dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później pojawią się uszkodzenia konstrukcji czyli uszkodzenia warstwy termoizolacyjnej i przeciwwodnej. Może też dojść do zarysowania ścian.

Stropodach wentylowany

Stropodachy wentylowane sprawiają mniej kłopotów eksploatacyjnych. Różnią się od dachów niewentylowanych tym, że warstwa ocieplenia oddzielona jest wentylowaną pustką powietrza od papy. Konstrukcja przypomina dach stromy z nieużytkowym poddaszem. Ocieplenie ułożone jest na stropie pod ostatnią kondygnacją. Dzięki wentylacji, para wodna zostaje usunięta na zewnątrz przez otwory wentylacyjne. Nie ma niebezpieczeństwa zawilgocenia ocieplenia. Koszty stropodachu wentylowanego są niewiele większe od kosztów dachu niewentylowanego, a funkcjonalnie jest on zdecydowanie lepszy.