Cyrkulacja ciepłej wody

Cyrkulacja podnosi komfort użytkownika ciepłej wody oraz zapobiega jej marnotrawstwu. Dla montażu cyrkulacji jest potrzebne zastosowanie elektronicznego kabla samoregulującego. Główną cechą tego kabla jest, że jego moc grzejna rośnie wraz ze spadkiem temperatury wody w rurach i odwrotnie. Nadaje się do podtrzymywania odpowiedniej temperatury w rurach z ciepłą wodą. Krążenie wody w systemie zapewnia nieduża pompa cyrkulacyjna, dzięki temu zaraz po odkręceniu baterii, płynie ciepła woda.

Za montażem cyrkulacji są zwolennicy jak i jej przeciwnicy. Zwolennicy montażu rury cyrkulacyjnej podkreślają komfort korzystania z ciepłej wody, mniejsze jej zużycie, a przez to mniejsze opłaty za ogrzewanie i ścieki. Przeciwnicy montaż rury cyrkulacyjnej w domu jednorodzinnym podkreślają przede wszystkim jej wysokie koszty oraz wysokie opłaty za pobór energii elektrycznej przez pompę cyrkulacyjną i koniecznością ciągłego podgrzewania wody krążącej w obiegu.

Natomiast zdania instalatorów co do konieczności montażu cyrkulacji są podzielone. Jedni podkreślają wygodę i oszczędność w zużyciu wody, a zdaniem innych są to duże koszty eksploatacji. Jednak koszty działania cyrkulacji można obniżyć montując nowe, energooszczędne pompy oraz programując czas ich pracy za pomocą sterowników.